Rzymskokatolicka Parafia
Trójcy Świętej
w Bogacicy

Ministranci

Ministranci w parafii Trójcy Św. w Bogacicy

 

Obecnie w naszej parafii - w Bogacicy, Borkowicach i Wierzchach - jest ponad 30 ministrantów . Ministranci są podzieleni na grupy, które po kolei obstawiają służbę na każdej kolejnej Mszy św. Każdy ministrant ma służbę w raz lub dwa razy w tygodniu. Jest też inny podział ministrantów tz. niedzielny, który opisuje dyżury na mszach w niedzielę i święta. Ministranci chodzą również po kolędzie gdzie zbierają ofiarę na misje i własne cele. Zbiórki ministranckie odbywają się w soboty o godz. 9.30.

Co roku przyjmowani są nowi ministranci. Odbywają najpierw okres próbny (są kandydatami), a później są przyjmowani na stałe. Strój ministranta to: spódnica, komża i kołnierz, natomiast strój kandydata to: spódnica i komża.

 

1) Kolor Czerwony - to znak krwi, męczęństwa, a także ognistych języków, pod postaciami których Duch święty zstąpił na Apostołów w Wieczerniku w dniu Zielonych Świąt. Kolor czerwony używa się:

 

  • w niedzielę Męki Pańskiej (Palmową),
  • w Wielki Piątek,
  • w niedzielę Zesłania Ducha Świętego,
  • w Mszach ku czci Męki Pańskiej,
  • w główne święta Apostołów i Ewangelistów
  • w dni Świętych Męczenników.

 

2) Kolor zielony - symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. Szat liturgicznych koloru zielonego używa się w niedziele i dni powszednie Okresu Zwykłego.

 

3) Kolor fioletowy - wskazuje na oczekiwanie na spotkanie z Jezusem i na ducha pokuty. Symbolizuje on również żałobę oraz godność (np. strój biskupa czy prałata). Używany jest podczas Adwentu, w Wielkim Poście i w liturgii za zmarłych.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Świętej, siedziba: Bogacica, ul. Wolności 7.