Szafarze Komunii Św.

Na mocy sakramentu chrztu wszyscy wierni uczestniczą w kapłańskiej, prorockiej i królewskiej misji Chrystusa, który nadal żyje i działa mocą Ducha Świętego w Kościele. Dlatego też nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, osadzony w soborowej eklezjologii, widzi nieodzowne miejsce świeckich w potrójnej posłudze Kościoła:  w nauczaniu, uświęcaniu i pasterzowaniu.

Dokument Kongregacji Kultu Bożego, wprowadzający posługę nadzwyczajnych szafarzy udzielania Komunii św., uzasadnia to postanowienie "dobrem duchowym wiernych i prawdziwą koniecznością" (Instr. " Immensae caritatis", 29 I 1973).Nie ulega wątpliwości, iż zasadniczym dobrem duchowym wiernych jest częsta Komunia święta, zwłaszcza zanoszona chorym w domach prywatnych, w szpitalach i w innych zakładach.

Po ustaleniu przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 2 maja 1990 roku ogólnych warunków umożliwiających powołanie nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej nasz Ks. Biskup Ordynariusz zlecił Diecezjalnej Komisji Liturgicznej opracowanie szczegółowej instrukcji wykonawczej.

W dniu 29 maja 1990 r. Diecezjalna Komisja Liturgiczna wraz z gronem duszpasterzy różnych środowisk opracowała zalecenia obowiązujące na terenie diecezji opolskiej na mocy zarządzenia Biskupa Ordynariusza z dnia 21 czerwca 1990 r, ogłoszone w Instrukcji z 15 lipca 1990 roku. Instrukcja ta została na nowo opracowana przez Międzydiecezjalną Komisję Liturgiczną dla Diecezji Gliwickiej i Opolskiej. Postanowienia Instrukcji zostały zatwierdzone przez Księży Biskupów Ordynariuszy obu Diecezji.

W uroczystośći  Niepokalanego Poczęcia NMP w 1990 r w katedrze opolskiej ks.biskup Alfons Nosol upoważnił około trzystu mężczyzn do pomocy w udzielaniu wiernym Komunii św. w czasie Mszy św. i zanoszeniu jej chorym.

Tego zaszczytu dostąpili nasi parafianie

• 8.12.1990 Stanisław Juszczak, Paweł Fila, Józef Kinder, Franciszek Knop
  • 7.12.1991 Józef Głąb, Michał Bieniosek, Joachim Nowacki
  • 5.12.1992 Paweł Smyrek – Wierzchy
  • 2.12.1993 Józef Mocibemba, Marek Boryczka
  • 6.12.1998 Rajnard Gerlic
  • 2.12.2003 Dietmar Arndt
  • 4.12.2005 Andrzej Libera, Wiktor Skomski
  • 8.12.2007 Konrad Langos (Wierzchy), Rafał Symietz
  • 29.11.2009 Maciej Szymczyk
  • 6.12.2013 – Benedykt Frasek (Borkowice), Roland Preis (Borkowice)
  • 8.12.2019 Damian Dmytruszyński
  • 10.12.2023 - Tomasz Olejnik
  • 10.12.2023 - Dariusz Reimann.