Rzymskokatolicka Parafia
Trójcy Świętej
w Bogacicy

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Bp Jan - powołany do wieczności
14/09

Bp Jan - powołany do wieczności 

Urodził się 8 lutego 1935 w Bodzanowicach. W latach 1949–1951 uczył się w gliwickim gimnazjum, następnie w latach 1951–1953 w Niższym Seminarium Duchownym w Gliwicach. Tam w 1953 uzyskał prywatną maturę, natomiast państwowy egzamin dojrzałości złożył eksternistycznie w Lublinie w 1959. W latach 1953–1958 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Święceń prezbiteratu udzielił mu 22 czerwca 1958 w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu biskup Franciszek Jop, delegat Prymasa Polski z uprawnieniami biskupa rezydencjalnego w Opolu. W latach 1958–1961 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Studia te ukończył z magisterium-licencjatem z prawa kanonicznego.

W latach 1961–1964 udzielał pomocy duszpasterskiej w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Królewskiej Wsi, gdzie proboszczem był biskup pomocniczy opolski Henryk Grzondziel. Następnie w latach 1964–1968 pełnił przy nim funkcję sekretarza osobistego. W 1969 został administratorem parafii Świętej Trójcy w Bogacicy, a od 1970 do 1981 był proboszczem tej parafii. W 1961 został wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. W latach 1961–1981 był zatrudniony w Sądzie Biskupim w Opolu na stanowisku obrońcy węzła małżeńskiego.

12 czerwca 1981 został prekonizowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej ze stolicą tytularną Timida RegiaŚwięcenia biskupie otrzymał 16 sierpnia 1981 na Górze Świętej Anny. Udzielił mu ich biskup diecezjalny opolski Alfons Nossol, któremu towarzyszyli Stefan Bareła, biskup diecezjalny częstochowski, i Józef Kurpas, biskup pomocniczy katowicki. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Servire populo” (Służyć ludowi). W 1981 objął urząd wikariusza generalnego diecezji. W kurii biskupiej zajmował się sprawami małżeńskimi, finansowymi, budownictwa sakralnego, wizytacji kanonicznych i bierzmowań w parafiach, a także pielgrzymek i procesji. Był też odpowiedzialny za gliwicki region duszpasterski. Ponadto pełnił funkcje konsultora diecezjalnego i członka diecezjalnej rady duszpasterskiej.

25 marca 1992 został prekonizowany biskupem diecezjalnym nowo utworzonej diecezji gliwickiej. Tego samego dnia kanonicznie objął diecezję. Ingres do katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbył 23 maja 1992. Jako biskup diecezjalny gliwicki utworzył w 1994 wyższe seminarium duchowne z tymczasową siedzibą w Nysie. Ustanowił sanktuaria w Lubecku i w Rudach. Erygował Diecezjalne Domy Rekolekcyjne w Mochowie i Zabrzu-Biskupicach oraz Dom Pomocy Społecznej w Wisznicach. W 1992 powołał diecezjalny oddział Caritas. 29 grudnia 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z funkcji biskupa diecezjalnego gliwickiego.

W ramach prac Episkopatu Polski został wiceprzewodniczącym Komisji ds. Budownictwa Kościelnego, a także członkiem Komisji Rewizyjnej i Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego. W 2009 asystował podczas sakry biskupa diecezjalnego opolskiego Andrzeja Czai.

Pielgrzymka do Lourdes
26/03

Pielgrzymka do

LOURDES (Francja)

śladami św. Bernadety

 

Termin: 03.08– 06.08.2023r.

Cena: 2.200 zł/os.

 

1 DZIEŃ: KRAKÓW – LOURDES  

Spotkanie na lotnisku Kraków-Balice o godzinie 4:15. Wylot z Krakowa
o godz. 6:45. Przylot do Lourdes o godz. 9:35. Transfer autokarem do hotelu. Złożenie bagaży w hotelowej przechowalni bagażów. Zwiedzanie LOURDES: Bazylika Niepokalanego Poczęcia – przepiękna XIX-to wieczna świątynia, mieszcząca się u stóp Pirenejów. Ta niezwykła budowla inspirowana sztuką gotycką, ze strzelistą  wieżą, zdaje się wyrastać wprost ze skały, na której powstała. Wybudowano ją nad grotą, w której małej Bernadetcie ukazała się Najświętsza Panienka, Bazylika Różańcowa – wezwanie świątyni nawiązuje  do Matki Bożej objawiającej się Bernadetcie Soubirous z różańcem w ręku, Bazylika św. Piusa X, krypta. Powrót do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg,

 

2 DZIEŃ: LOURDES

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie LOURDES: młyn de Boly – dom rodzinny Bernadety, Le Cachot  – ubogie mieszkanie Bernadety i jej rodziny, pełniące dawniej funkcję więzienia, Pawilon św. Maksymiliana, dom rodzinny Soubirous, kościół parafialny, Grota Massabielska – kąpiele w basenach (16 kamiennych zbiorników) z cudownego źródła – nazwa źródła znajdującego się  w grocie symbolizuje wydarzenie dotyczące dziewiątego objawienia – 25 lutego 1858 r. gdy Matka Boża powiedziała Bernadetcie, by w tym miejscu szukała źródła i napiła się z niego wody.  Dopiero po kilku  próbach udało się dziewczynce wykopać dołek, z którego wytrysnęła woda. Powszechną praktyką stało się picie wody, przemywanie twarzy i rąk oraz napełnianie naczyń, w których pielgrzymi zawożą tę cudowną wodę swoim bliskim i znajomym.  Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Udział w procesji ze świecami. Nocleg.

 

3 DZIEŃ: LOURDES  

Śniadanie. Czas wolny na indywidualną modlitwę. W godzinach popołudniowych udział w Drodze Krzyżowej – wzniesionej na zboczu góry Espelugues służącej modlącym się tu pielgrzymom od 14 września 1912 r. W 1885 r. ustawiono w tym miejscu krzyż przywieziony z Jerozolimy. Każdą z czternastu stacji Drogi Krzyżowej będącej dziełem rzeźbiarza Raffi, stanowią grupy olbrzymich, wykonanych z żeliwa postaci osiągających dwa metry wysokości. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Udział w procesji ze świecami. Nocleg.

 

4 DZIEŃ: LOURDES – KRAKÓW 

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Lourdes. Wylot do Krakowa o godz.10:25. Przylot do Krakowa o godzinie 13:05.  Zakończenie pielgrzymki.

 

Świadczenia zawarte w cenie:

Przelot samolotem na trasie: Kraków- Lourdes- Kraków / 2 sztuki bagażu podręcznego, z czego jeden bagaż do 10 kg o wymiarach: 55cmx40cmx20cm, natomiast drugi bagaż o wymiarach: 40cmx20cmx25cm/ Zakwaterowanie: 3 noclegi w hotelu  w Lourdes, pokoje 2-3 osobowe z łazienkami / Wyżywienie: 3 obiadokolacje + 3 śniadania / Opieka pilota /  Ubezpieczenie: NNW (15.000 PLN) + KL (30.000 Euro) + bagaż (1.000  PLN) + CP (choroby przewlekłe) / Obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

Uwaga: Dodatkowo należy  posiadać kwotę 45 Euro/os. Kwota ta nie podlega rozliczeniu i obejmuje opłatę za taksę klimatyczną w hotelu, opłatę za zwiedzanie sanktuarium, transfer autokarem w Lourdes: lotnisko – hotel – lotnisko oraz zestaw słuchawkowy. Cena nie obejmuje opłat za napoje do obiadokolacji oraz posiłków nie wymienionych w programie. Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie. 

 

Dopłata do pokoju 1-osobowego wynosi: 75 EURO

 

Lourdes - Procesja ze świecami

Procesja ze świecami odbywa się każdego wieczoru od kwietnia (od Wielkanocy) do października. W razie niepogody odbywa się w Bazylice Piusa X. Rozpoczyna się o godzinie 20:45 pieśnią Salve Regina. Od Groty Massabielle, gdzie ma swój początek, wierni przechodzą wzdłuż rzeki w stronę miasta, a następnie z powrotem na plac przed Bazyliką Różańcową.

Modlitwa o pokój
21/03

W najbliższy piątek zpraszamy do wspólnej modlitwy o pokój na świecie.

Kościół parafialny, godz. 17.00

 

Drodzy bracia i siostry, pogrążeni w smutku tej wojny, pomódlmy się razem, prosząc Pana o przebaczenie, i prosząc o pokój. Odmówimy modlitwę, którą napisał pewien włoski biskup.

Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nad nami grzesznymi!

Panie Jezu, narodzony pod bombami Kijowa, zmiłuj się nad nami!

Panie Jezu, który umarłeś w ramionach swojej matki w bunkrze w Charkowie, zmiłuj się nad nami!

Panie Jezu, posłany na front jako dwudziestolatek, zmiłuj się nad nami!

Panie Jezu, który w cieniu Twojego krzyża widzisz stale uzbrojone ręce, zmiłuj się nad nami!

Przebacz nam, Panie,

jeśli, nie zadowalając się gwoździami, którymi przebiliśmy Twoją rękę, nadal poimy się krwią umarłych rozszarpanych orężem.

Przebacz nam, Panie, że te ręce, które stworzyłeś, aby nas strzegły, stały się narzędziami śmierci.

Przebacz nam, Panie, że nadal zabijamy naszego brata, że nadal, jak Kain, usuwamy kamienie z naszego pola, aby zabić Abla.

Przebacz nam, Panie, że nadal usprawiedliwiamy okrucieństwo naszym zmęczeniem, jeśli naszym cierpieniem usprawiedliwiamy okrucieństwo naszych czynów.

Przebacz nam, wojnę. Panie,

Panie Jezu Chryste, Synu Boży, błagamy Cię! Powstrzymaj rękę Kaina!

Oświeć nasze sumienie,

niech się nie dzieje nasza wola,

nie pozostawiaj nas naszemu działaniu!

Powstrzymaj nas, Panie, powstrzymaj nas!

A kiedy już powstrzymasz rękę Kaina, zajmij się także nim. Jest naszym bratem.

O Panie, powstrzymaj przemoc!

Powstrzymaj nas, Panie! Amen.

Niedziela Palmowa w reżimie sanitarnym
27/03

* W miarę możliwości proszę w Niedzielę Palmową pozostać w domach, by nie przekroczyć dopuszczalnych limitów.

 

* W Niedzielę Palmową transmisja Mszy św. z kościoła parafialnego o godz. 10.30 – również na kanale YouTube

 

https://www.youtube.com/channel/UCRew6xqBqwRHe8viqFgDTbA

 

* Palmy będą poświęcone podobnie jak w minionym roku i będzie można je wziąć ze sobą do domu w dowolnym czasie.

 

Dotknąć Świąt...
25/12

Wystarczy kliknąć w poniższy obrazek i na kilka chwil wejść do kościołów naszej parafii. Bogate dekoracje bożonarodzeniowe skutecznie pomagają przeżywać pamiątkę Narodzin Pana Jezusa.

Zapraszamy.

Nowe przepisy epidemiczne
16/10

Uwaga!!

W związku z nowymi decyzjami Episkopatu i Rządu proszę przekazywać wszystkim zainteresowanym następujące informacje:

W kościele w Bogacicy maksymalna liczba uczestników Mszy św.: 195

W kościele w Borkowicach maksymalna liczba uczestników Mszy św.: 127

W kościele w Wierzchach maksymalna liczba uczestników Mszy św.: 68

Nowe wytyczne uniemożliwiają przeprowadzenie jednej Mszy św. z udzielaniem sakramentu Namaszczenia Chorych.

 

W związku z tym sakrament ten będzie można przyjąć:

Bogacica:          sobota, godz. 15.00

                            niedziela, godz. 10.30

Borkowice:      sobota, godz. 17.00

Wierzchy:         niedziela, godz. 9.00

 

(Przypominam o karteczce z imieniem, nazwiskiem i nazwą miejscowości.)

Nieszpory Michałowe
27/09

Muzyka porusza serca i przybliża nas do Boga. Im wyższe dźwięki wydobywa z siebie śpiewaczka, tym bardziej wydaje się, że jesteśmy w niebiosach.

Fragmenty nieszporów, które odbyły się w dzień odpustu ku czci św. Michała Archanioła, można tu zobacyć i posłuchać.

 

https://www.youtube.com/watch?v=RAR7NZKrfWg&t=788s 

Dołącz do modlitwy
12/05

W kościele przez Internet
20/03

Zapraszam do udziału w nabożeństwach drogą internetową.

 

 

1) Kamera bezpośrednia:             

 

 

https://streaming.airmax.pl/bogacica/embed.html?version=1

 

 

Komunikat o koronawirusie
12/03

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Świętej, siedziba: Bogacica, ul. Wolności 7.