Rzymskokatolicka Parafia
Trójcy Świętej
w Bogacicy

Ogłoszenia Duszpasterskie

XI Niedziela zwykła
14/06

 1. Przeżywamy dzisiaj XI Niedzielę zwykłą:
  * „Bóg zapłać” za dzisiejszą kolektę;
  * „Bóg zapłać” wszystkim za przygotowanie, współtworzenie i obecność na uroczystości Bożego Ciała. Wszystkich zapraszamy do licznego uczestnictwa w Oktawie Bożego Ciała.
 1. Wszystkim uczestnikom liturgii przypominamy, że przepisy epidemiczne zobowiązują do noszenia maseczki w budynku kościoła. Natomiast przed kościołem: * zakładamy maseczkę lub * zachowujemy dystans. Bardzo proszę o tych przepisach pamiętać.

 2. Do wieczności Bóg zawezwał śp. Annę Bursy, l.40 z Borkowic.
  Jej pogrzeb odbędzie się we wtorek w Borkowicach o godz. 11.00.

Uroczystość Trójcy Świętej
07/06

 1. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Trójcy Świętej i odpust parafialny ku Jej czci:
  * „Bóg zapłać” księdzu Mateuszowi Potocznemu za posługę słowa i obecność na naszym odpuście;
  * „Bóg zapłać” wszystkim którzy przyczynili się choćby w najmniejszy sposób do uświetnienia dzisiejszej uroczystości, za kolektę dzisiaj złożoną oraz za prace wykonane przy okopywaniu krzaków na cmentarzu.
 1. W najbliższy czwartek Uroczystość Bożego Ciała. Na skutek naszych ustaleń z PRD przyjęliśmy, że nie będzie procesji ulicami parafii. Natomiast po każdej Mszy św. w tym dniu odprawiona zostanie procesja wokół kościoła. (Jest to zgodne z przepisami i zaleceniami kurialnymi, jakie obowiązywały jeszcze w mieniony wtorek.) Zapraszam jednak wszystkie grupy parafialne, aby na swój sposób brały udział w tych procesjach: ministrantów, szafarzy, orkiestrę, dzieci sypiące kwiaty, mężczyzn niosących baldachim, poczty sztandarowe. Zachęcam też wszystkich, aby na ten dzień w sposób szczególny przystroić swoje domy i mieszkania symbolami religijnymi.
 2. Wieczorem w Boże Ciało od godz. 19.00 będzie trwała w kościele adoracja Najświętszego Sakramentu. Najpierw na 19.00 zapraszam młodzież przygotowującą się do Bierzmowania. Od 19.45 adoracja w ciszy. O 20.15 adoracja prowadzona będzie w oparciu o śpiew kanonów z Taize. Zakończenie Apelem jasnogórskim o 21.00.
 3. W piątek chcemy odwiedzić chorych parafian z posługą duszpasterską. Bardzo prosimy, żeby każdą taką osobę zgłosić indywidualnie. Wolno nam bowiem pójść z komunią tylko do tych, którzy wyraźnie o to proszą.

nIEDZIELA zESŁANIA dUCHA śWIĘTEGO
31/05

 1. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego:
  * „Bóg zapłać” za kolektę dzisiaj złożoną oraz za prace wykonane przy okopywaniu krzaków na cmentarzu.
 1. W poniedziałek, święto NMP Matki Kościoła, w Oleśnie w kościele św. Anny odbędzie się rejonowe spotkanie rolników. Początek o godz. 10.00.
 2. We wtorek na godz. 18.00 zapraszam na spotkanie Parafialną Radę Duszpasterską.
 3. Msza św. w intencji Róż Różańcowych będzie odprawiona w środę rano w Bogacicy, a nie – jak podano w gazetce – na Wierzchach o godz. 18.00.
 4. W czwartek na wieczorną Adorację zapraszam dzieci przygotowujące się do I Komunii św. wraz z rodzicami.
 5. Jest nowy numer Gościa Niedzielnego i do odebrania w zakrystii Mały Gość Niedzielny.
 6. W Niemczech zmarła śp. Elisabeth Zora. Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę o godz. 10.00. Wieczny odpoczynek…

Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego
24/05

 1. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego:
  * „Bóg zapłać” za kolektę dzisiaj złożoną;
  * na popołudniowe nabożeństwo majowe zapraszamy dzisiaj na Krężel, na godz. 14.30.
 2. Od poniedziałku:
  * nabożeństwa majowe w kościele parafialnym o godz. 17.30 – na filiach bez zmian;
  * codzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu z okazją do spowiedzi św. odbywać się będzie po Mszy św. wieczornej tam, gdzie taka Msza jest odprawiana (z wyjątkiem soboty).
 3. Od poniedziałku przyjmowane są zapisy na Msze niedzielne. Jeśli to możliwe, prosimy o telefony do godz. 9.00!
 4. W sobotę na godz. 9.00 zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w okopywaniu krzewów na cmentarzu.
 5. Jest nowy numer Gościa Niedzielnego – zachęcamy do lektury.
 6. Regulacje dotyczące naszej obecności w kościele:
  W Bogacicy w czasie obrzędów liturgicznych w kościele może przebywać 78 osób. W Borkowicach - 50 osób. Na Wierzchach - 27 osób.
 7. Osoby udające się na pielgrzymkę do Fatimy mogą wpłacać kolejne raty. Na dzień dzisiejszy biuro organizatora zakłada, że pielgrzymka odbędzie się w zaplanowanym terminie.

VI Niedziela Wielkanocna
17/05

 1. Dzisiaj VI Niedziela Wielkanocna:
  * „Bóg zapłać” za kolektę dzisiaj złożoną.
 2. Codziennie, z wyjątkiem soboty, odbywa się w kościele parafialnym Adoracja Najświętszego Sakramentu (z koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Różańcem) w godzinach 15.00 – 16.00. W jej ramach można skorzystać z sakramentu pokuty oraz przyjąć Komunię św.
 3. W przyszłą niedzielę będzie zmiana w planie podanym w gazetce. Nabożeństwo majowe z poświęceniem nowego krzyża odbędzie się na Krężlu o godz. 14.30. (Nie będzie nabożeństwa w kościele parafialnym.)
 4. Od poniedziałku przyjmowane są zapisy na Msze niedzielne. Jeśli to możliwe, prosimy o telefony do godz. 9.00!
 5. Jest nowy numer Gościa Niedzielnego – zachęcamy do lektury.
 6. Nowe regulacje dotyczące naszej obecności w kościele:
  W Bogacicy w czasie obrzędów liturgicznych w kościele może przebywać 78 osób. W Borkowicach - 50 osób. Na Wierzchach - 27 osób.
 7. Osoby udające się na pielgrzymkę do Fatimy mogą wpłacać kolejne raty. Na dzień dzisiejszy biuro organizatora zakłada, że pielgrzymka odbędzie się w zaplanowanym terminie.

V Niedziela Wielkanocna
10/05

 1. Dzisiaj V Niedziela Wielkanocna:

* „Bóg zapłać” za ofiary dzisiaj złożone, za sprzątanie kościoła i ofiary na kwiaty.

 1. Codziennie, z wyjątkiem soboty, odbywa się w kościele parafialnym Adoracja Najświętszego Sakramentu (z koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Różańcem) w godzinach 15.00 – 16.00. W jej ramach można skorzystać z sakramentu pokuty oraz przyjąć Komunię św.
 2. Zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Ich plan podany jest w gazetce. W środę na nabożeństwo majowe proszę przynieść ze sobą śpiewniki fatimskie (świec nie przynosimy).
 3. Od poniedziałku przyjmowane są zapisy na Msze niedzielne czy świąteczne (również te w sobotę wieczorem).
 4. Jest nowy numer Gościa Niedzielnego.

IV Niedziela Wielkanocna
03/05

 1. Dzisiaj IV Niedziela Wielkanocna:

* „Bóg zapłać” za ofiary dzisiaj złożone.

 1. Codziennie, z wyjątkiem soboty, odbywa się w kościele parafialnym Adoracja Najświętszego Sakramentu (z koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Różańcem) w godzinach 15.00 – 16.00. W jej ramach można skorzystać z sakramentu pokuty oraz przyjąć Komunię św.
 2. Zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Ich plan podany jest w gazetce.
 3. Na Msze niedzielne czy świąteczne (również te w sobotę wieczorem) proszę zgłaszać się telefonicznie w kancelarii parafialnej w tygodniu poprzedzającym.
 4. Jest nowy numer Gościa Niedzielnego oraz majowy Mały Gość Niedzielny do odebrania w zakrystii.
 5. Od 1 maja obowiązują nowe przepisy dotyczące naszego życia liturgicznego. Zgodnie z nimi:

* pogrzeby odprawiane będą zwyczajowo (3 stacje) z liczbą uczestników ograniczoną do 50 (w Borkowicach do 34);

* sakrament pokuty wraca do konfesjonału – spowiadający się powinni mieć zasłonięte usta i nos;

* do służby liturgicznej dopuszczone są osoby, które ukończyły 13 rok życia.

Wielkanoc
12/04

...

Niedziela Palmowa
05/04

 1. Liturgia Triduum Paschalnego od Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej odbywa się tylko w kościele parafialnym bez udziału wiernych. Wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnej modlitwy za pośrednictwem Youtube’a oraz Facebook’a.
 2. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny we Mszach świętych będą mogły uczestniczyć jedynie te osoby, które zgłoszą się telefonicznie do kancelarii parafialnej w dniach: wtorek, środa, czwartek w godzinach od 8.00 do 10.00. Liczba ta ograniczona jest do 50 osób.
 3. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Agnieszka Żurak z Bogacicy i Krzysztof Trzepizur z Wołczyna (29.03, 5.04).

V Niedziela Wielkiego Postu
29/03

Z „Dekretu Biskupa Opolskiego regulującego kwestie duszpasterskie”

* Do odwołania przedłużam dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne.

* Proboszczowie i rektorzy kościołów są zobowiązani do przestrzegania, aby w żadnym obrzędzie religijnym nie uczestniczyło więcej niż 5 osób jednocześnie, z wyłączeniem pełniących posługę liturgiczną. Informację o tym należy umieścić na drzwiach kościoła.

* We Mszach świętych może uczestniczyć jedynie 5 osób z rodziny, która zamówiła intencję. W przypadku koncelebry należy liczbę uczestników rozłożyć na liczbę przyjętych intencji.

* Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie). Poza duchownym i pracownikami firmy pogrzebowej może w nich wziąć udział jedynie 5 osób z najbliższej rodziny zmarłego; Msza pogrzebowa może być odprawiona bez ciała w dniu pogrzebu wg tych samych zasad albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby.

* Osoby niepełnoletnie, czyli przed 18. rokiem życia, nie mogą być dopuszczane do służby przy ołtarzu, dopóki zawieszone są zajęcia w szkołach.

* Należy odwołać nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Zawieszone zostają wszelkie rekolekcje, misje, wyjazdy i spotkania formacyjne, a także konferencje dekanalne. Proszę duszpasterzy o zachęcanie wiernych do udziału w rekolekcjach poprzez środki masowego przekazu.

* Bierzmowania i Pierwsze Komunie święte przeniesione zostają na dalszy termin, nie wcześniejszy niż po 31 sierpnia br.

* Kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zaleceniem czuwania nad tym, by nigdy nie przebywało w nich więcej niż 5 osób równocześnie. Postanawiam codzienne wystawianie Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym, przy którym rezyduje proboszcz, nawet jeśli obecny będzie przy niej jedynie duszpasterz, przy czym zarządzam, że w każdym z tych kościołów wystawienie ma trwać nie krócej niż godzinę. Godziną rozpoczęcia adoracji powinna być godzina miłosierdzia.

* Z uwagi na ograniczenia możliwości sprawowania Sakramentu Pokuty, niech podstawową formą pojednania z Bogiem i Kościołem stanie się w tym czasie akt żalu doskonałego. Należy zachęcać wiernych do wzbudzania aktów tego żalu po gruntownym rachunku sumienia, który wraz z intencją spowiedzi w najbliższym możliwym terminie, usposobi ich do trwania w stanie łaski.

* Zawieszam posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Posługę wobec chorych mają pełnić jedynie duchowni, udając się do nich wyłącznie w sytuacji zagrożenia ich życia, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem.

* Nie wolno urządzać żadnych procesji z Najświętszym Sakramentem, relikwiami, świętymi obrazami czy figurami, które nie są przewidziane przez prawo.

* Z uwagi na ograniczenia możliwości sprawowania Sakramentu Pokuty, niech podstawową formą pojednania z Bogiem i Kościołem stanie się w tym czasie akt żalu doskonałego. Należy zachęcać wiernych do wzbudzania aktów tego żalu po gruntownym rachunku sumienia, który wraz z intencją spowiedzi w najbliższym możliwym terminie, usposobi ich do trwania w stanie łaski.

Wiernym, którzy bardzo o to proszą, należy jednak umożliwić przystąpienie do Sakramentu Pokuty w czasie adoracji, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem oraz ścisłym respektowaniu przepisu, ograniczającego liczbę wiernych, przebywających w danym czasie w kościele, do 5 osób. Należy zrezygnować ze spowiedzi w zamkniętych konfesjonałach, przenosząc ją do kaplic bocznych czy innych podobnych pomieszczeń, odpowiednio wietrzonych, a jeśli ich nie ma, w otwarte miejsca w kościele.

* Spowiednicy powinni być do dyspozycji wiernych w ciągu całego dnia, tak by wyspowiadać każdego, komu na tym bardzo zależy, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu.

* Zawieszam posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Posługę wobec chorych mają pełnić jedynie duchowni, udając się do nich wyłącznie w sytuacji zagrożenia ich życia, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem. W związku z tym należy zrezygnować z przedświątecznych odwiedzin chorych.

 

Zamieszczony poniżej schemat stanowi jedynie propozycję mogącą pomóc we wzbudzeniu aktu żalu doskonałego. Zarówno teksty jak i postawy ciała należy dostosować do swoich możliwości, gdyż istotą wzbudzenia aktu żalu doskonałego jest wewnętrzne usposobienie. Zachęca się, by ustawić krzyż w godnym miejscu np.: na stole, jeśli to możliwe można zapalić przy nim świece.

 

Przebieg:

 

 1. Wykonanie znaku krzyża wraz z wymówieniem formuły:

„W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”.

 

 1. Odczytanie wybranego fragmentu z Pisma Świętego – jeśli możliwe – w postawie stojącej.

 

Z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 18, 9-14)

 

Jezus powiedział też do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika! Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

 

 1. Następnie można odmówić:

 

Wierzę w Ciebie, Boże żywy,

W Trójcy jedyny, prawdziwy.

Wierzę w coś objawił Boże,

Twe słowo mylić nie może.

 

 

Ufam, Tobie, boś Ty wierny,

Wszechmocny i miłosierny;

Dasz mi grzechów odpuszczenie,

Łaskę i wieczne zbawienie.

 

Boże, choć Cię nie pojmuję,

Jednak nad wszystko miłuję.

Nad wszystko, co jest stworzone,

Boś Ty dobro nieskończone.

 

A jako samego siebie,

Wszystkich miłuję dla Ciebie.

 

Ach, żałuję za me złości

Jedynie dla Twej miłości.

Bądź miłościw mnie grzesznemu,

Do poprawy dążącemu

 

 1. Następuje rachunek sumienia – w ciszy

(Można przyjąć postawę siedzącą lub klęczącą)

 

 1. WZBUDZENIE ŻALU DOSKONAŁEGO – jeśli możliwe – w postawie stojącej lub klęczącej.

 

 1. Chwila ciszy

 

 1. Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze dziewicę wszystkich Aniołów i Świętych i Was, bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.

 

 1. Prośby

 

- Proszę Cię, Panie, abyś dał mi łaskę prawdziwej pokuty.

- Proszę Cię, Panie, abyś udzielił mi przebaczenia i darował karę za grzechy.

- Proszę Cię, Panie, aby Twoje dzieci, które przez grzech oddaliły się od świętego Kościoła, po otrzymaniu przebaczenia znowu do niego wróciły.

 

 1. Odmówienie modlitwy Pańskiej: Ojcze nasz…

 

 1. Na zakończenie można odmówić fragment z Psalmu:

 

 

 

 

Psalm 51, 3-9

 

Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości,

w ogromie swej litości zgładź nieprawość moją.

Obmyj mnie zupełnie z mojej winy

i oczyść mnie z grzechu mojego.

 

Uznaję bowiem nieprawość moją,

a grzech mój jest zawsze przede mną.

Przeciwko Tobie samemu zgrzeszyłem

i uczyniłem, co złe jest, przed Tobą.

 

Abyś okazał się sprawiedliwy w swym wyroku

i prawy w swoim sądzie.

Oto urodziłem się obciążony winą

i jako grzesznika poczęła mnie matka.

 

A Ty masz upodobanie w ukrytej prawdzie,

naucz mnie tajemnic mądrości.

Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty,

obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję (…).

 

(Podczas wymawiania poniższych słów od „Chwała Ojcu…” można wykonać znak krzyża albo głęboki skłon w stronę krzyża).

 

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen

 

 

 

 

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Świętej, siedziba: Bogacica, ul. Wolności 7.